Co odbiło się największym echem? O czym mówili wszyscy?
_ We wrześniu 2021 roku DocPlanner, polski serwis z opiniami o lekarzach umożliwiający umawianie wizyt, zdobył miano jednorożca (ang. unicorn), czyli firmy z wyceną przekraczającą 1 miliard dolarów. Wcześniej nie osiągnął tego żaden startup z Polski! Przypomnijmy, że DocPlanner powstał w 2011 roku, co oznacza, że zdobycie upragnionego tytułu zajęło spółce 10 lat. W tym czasie stała się ona liderem na 12 rynkach, a jej witrynę co miesiąc odwiedza 71 mln pacjentów.
_ 2021 rok bez wątpienia był udany dla branży venture capital. Siłą rzeczy skorzystały na tym również startupy, które są beneficjentami inwestycji realizowanych przez fundusze podwyższonego ryzyka. Co więcej, dwa z nich – Ramp i Packhelp – zamknęły najwyższe w historii polskiego ekosystemu startupowego rudny finansowania. Pierwszy zebrał 220 mln zł w serii A, drugi 190 w serii B, tym samym przecierając szlaki kolejnym projektom i otwierając przed nimi portfele z pokaźnymi kwotami.
_ Co roku Market One Capital przegląda i analizuje 8 tysięcy startupów. Spośród nich wybrał w tym roku 7, w które zainwestował. Co ważne, aż 2 podmioty z portfela inwestycyjnego MOC osiągnęły status jednorożca, czyli firmy z wyceną przekraczającą 1 miliard dolarów. Mowa o Jokr (aplikacja umożliwiająca robienie zakupów codziennej potrzeby online z ekspresową dostawą w oparciu o sieć darkstore) i Tier (operator w sektorze mikromobilności, który udostępnia lekkie pojazdy elektryczne np. skutery).
_ Vision Fund, fundusz należący do japońskiego giganta technologicznego SoftBank, znany jest w środowisku startupowym z licznych inwestycji w popularne i dobrze prosperujące firmy. Do tej pory zaangażował się między innymi w eToro, Klarnę i Ubera. A w 2021 roku zainwestował 500 mln złotych w polski sklep internetowy z obuwiem – eobuwie.pl. To ważna inwestycja dla polskiego ekosystemu startupowego, ponieważ pokazuje, że rodziem startupy są na radarze globalnych graczy.
_ RemoteMyApp to szczeciński startup, który dostarcza międzynarodowym korporacjom technologię i usługi do streamingu gier z chmury. W listopadzie 2021 roku mocniej niż do tej pory zacieśnił więzi z korporacją, bowiem to wtedy został kupiony przez międzynarodowego giganta, firmę Intel Corporation. To unikalna transakcja na polskiej scenie startupowej. Mimo że do podanych transakcji dochodzi regularnie, to jednak sporadycznie zdarza się, aby globalna korporacja kupiła polski startup.
_ Początek pandemii COVID-19 nie był łaskawy dla polskiego Booksy. Pierwsze miesiące przyniosły nam wszystkim lockdown, a firmie zamknięte salony urody, z których się utrzymuje. Kolejne miesiące wcale nie były łatwiejsze; obfitowały bowiem w niepewność. W efekcie Stefan Batory, CEO Booksy, podjął drastyczną decyzję i zwolnił 50% pracowników. Po chwilowej „nerwówce” Booksy wróciło na właściwe tory, otworzyło się na inne branże, np. finansową i pozyskało wysoką rundę finansowania (70 mln dolarów)